W jaki sposób można przyrządzić rewelacyjnego kurczaka?

Jakoś tak się w wielu wypadkach składa, że mężczyźni znacznie w mniejszości wypadków pchają się do gotowania. Dziwnym trafem garnki i patelnie nie tworzą skojarzenie samcom zbyt męsko, co jest bez wątpienia idiotyczną ułudą. Facet, który potrafi ugotować przepyszną potrawę nie tylko staje się bardziej niezależny, ale ma możliwość bardzo mile zaskoczyć własną wybrankę. A mile zaskoczona kobieta potrafi się odwdzięczyć równie mile. Zatem mężczyźni: do garów.

A jednak nasuwa się pytanie: co ugotować na obiad? Warto odnaleźć przepis na danie do którego posiadamy lub możemy zakupić składniki, któremu podołamy i na koniec będziemy mogli je zjeźć ze smakiem. Warto zwrócić uwagę na przepis na piers z kurczaka – jest stosunkowo zwyczajny i nie wymaga wymyślnych składników. Dziś chciałbym zaproponować rozwiązanie nietypowe, bo wymagające kilkudniowych przygotowań. W związku z tym trudno sobie wyobrazić przygotowania jednego obiadu. Potrawą o której myślę jest bigos staropolski. W zasadzie niełatwo sobie wyimaginować bardziej męską potrawę, kojarzącą się z wybitnie męskim polowaniem. Porządny bigos, powinien być gotowany kilka dni i to jest największa jego tajemnica.

Przepis na bigos wygląda tak. Najpierw do dwóch różnych garów wkładamy dwie różnorodne kapusty: świeżą , a ponadto kiszoną. Obie z pewnością najpierw kroimy, a po włożeniu do garnka zalewamy wodą. Po ugotowaniu wodę należy odlać, ponownie zalać świeżą wodą i wstawić jeszcze raz na ogień. Tym razem na nieduży ogień, na którym pod przykryciem kapusty powinny powoli bulgotać przez wiele godzin. Na zakończenie prac pierwszego dnia można połączyć obie kapusty w jednym dużym garze, niemniej jednak raczej już wspólnie ich nie gotować. Drugi dzień to wspólne gotowanie kapusty przez wiele godzin, bez żadnych dodatków. Dopiero trzeciego dnia należy dodać grzyby (jeżeli już mamy suszone, to uprzednio trzeba je namoczyć i pokroić) , a ponadto suszone śliwki. Pod warunkiem z pewnością że chcemy zrobić bigos z grzybami, choćby w sumie trudno wyszukać bigos bez grzybów. Pod sam koniec dodać powinno się skrojoną kiełbasę. Istotne jest, by kiełbasa sama w sobie miała w jaki sposób najmniej wszelkiego typu przypraw. Ewentualnie można dodać takie mięso. Jakie? Nie posiada to żadnego znaczenia. Dobrze natomiast komponować się będzie mięso z kością. Kość w trakcie gotowania odda dużo smaku, a po długim pobycie na ogniu mięso elegancko od niej odejdzie i będziemy mogli ją wyciągnąć. Tak, to się nazywa prawdziwe męskie gotowanie. Właśnie takie przepisy: łatwe i skuteczne powinny spodobać się każdemu facetowi.